IRCSayfasi - mIRCDunyasi, mIRCForumlari, mIRCRehberi

IRCSayfasi - mIRCDunyasi, mIRCForumlari, mIRCRehberi (http://ircsayfasi.com/index.php)
-   Yerel Haberler (http://ircsayfasi.com/yerel-haberler-341.html)
-   -   Ankara'da Martı Kullanımına Düzenleme: Yaş Sınırı ve Hız Kısıtlamaları Getirildi (http://ircsayfasi.com/yerel-haberler-341/ankarada-marti-kullanimina-duzenleme-yas-siniri-ve-hiz-kisitlamalari-getirildi-9275.html)

GeN 10 Ekim 2021 18:07

Ankara'da Martı Kullanımına Düzenleme: Yaş Sınırı ve Hız Kısıtlamaları Getirildi
 
Ankara'da Martı Kullanımına Düzenleme: Yaş Sınırı ve Hız Kısıtlamaları Getirildi


Ülkemizde giderek yaygınlaşan ve her geçen gün daha çok kişiye ulaşan elektrikli scooter'lara Ankara'da yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre şehirde 15 yaşından küçük olanlar bu araçları kullanamayacak. Ayrıca hız konusunda da yeni düzenlemeler bulunuyor.
Ülkemizdeki girişimlerin en dikkat çekenlerinden olan Martı, insanlara oldukça cüzi bir miktara ulaşım hizmeti sunuyor ve bunu, kullanıma sunulduğu illerde genelde her köşede görebileceğiniz elektrikli scooter’larla gerçekleştiriyor. Hem çevreci doğası hem de kullanım kolaylığı sayesinde Martı, ülkemizde oldukça seviliyor.

Ankara’da da geçtiğimiz yıl hizmete başlayan Martı, bugün Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) elektrikli scooter kullanımına yönelik aldığı kararlarla karşımızda. 8 ilçede oldukça fazla sayıda aracı kullanıma sunacak olan UKOME, araçların kullanımına ilişkin detayları da paylaştı.

Hangi ilçeye ne kadar scooter gelecek?
Martı scooter

Söz konusu 8 ilçeye dağıtılacak olan elektrikli scooter’ların 2 hafta içinde kullanımına başlanabileceği belirtildi. O ilçeler ve alacakları scooter sayısı ise şu şekilde:

Altındağ: 332
Çankaya: 1540
Etimesgut: 396
Gölbaşı: 47
Keçiören: 1082
Mamak: 646
Sincan: 283
Yenimahalle: 843
İlçelere göre dağılımı bu şekilde olmak üzere toplamda 5 bin 169 elektrikli scooter kullanıma sunulacak.

Düzenlemeyle gelen kullanım ayrıntıları:
Martı scooter

Söz konusu scooter’ların kullanımı konusunda yaş ve azami hıza ilişkin birtakım kısıtlamalar bulunuyor. Onlar da şu şekilde:

Scooterları, 15 yaşından küçükler kullanamayacak
Azami hız 20 kilometre olacak
Araçlar sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin izin verdiği alanlara park edilebilecek.
Elektrikli scooterlar otoyol, şehirlerarası karayolları ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan karayollarında ve kaldırımlarda da kullanılamayacak.
İşleticiler, oluşabilecek zararlar ile üçüncü kişilere verilebilecek zararlara karşı, kullanıcılara ‘ferdi kaza’ ve ‘3’üncü şahıs kaza sigortası’ yaptıracak.
Yolculuk sonunda kullanıcıya, kullanım süresi, kullanım tutarı ile saat ve tarihi yazan fatura kesilmesi de zorunlu olacak.


Forum Saati: 03:28. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.