IRCSayfası - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası  IRCSayfasi

Geri Dön   IRCSayfası - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası > Bilim, Teknoloji ve Sosyal Ağlar > Yazılım Dünyası

Yazılım Dünyası Yazılım Dünyasından Haberler

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Ocak 2021, 05:18   #1
Çevrimdışı
GeN
BayrakIRCSayfasiBayrak
GeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Freedos Nedir? Freedos Bilgisayarlara Windows Nasıl Yüklenir?


-- Sponsor Baglantı --Freedos Nedir? Freedos Bilgisayarlara Windows Nasıl Yüklenir?


Aslında uzun bir süredir kullanılan fakat bilgisayar üretici firmaları arasında son zamanlarda popülerleşen Freedos terimiyle epey bir karşılaşıyoruz. Özellikle fiyat performans bakımından önce çıkan bilgisayarlarda karşımıza çıkan Freedos nedir? ve Freedos bilgisayara Windows nasıl yüklenir? Adım adım yakından bakıyoruz.
Freedos terimi, özellikle yeni bir bilgisayar almak istediğimizde modellere göz gezdirirken oldukça fazla karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde popülerleşen Freedos, her ne kadar ilk başta akitfleştirilmemiş, ücretsiz bir Windows sürümünü niteliyor gibi görünse de aslında durum epey bir farklı.

Bilgisayar üreticilerinin daha iyi bir fiyata yüksek bir performans sunmak için kullandığı Freedos aslında bir işletim sisteminin bilgisayarda yüklü olmadığı anlamına geliyor. Freedos bir bilgisayar satın alıp; Freedos nedir? ve Freedos bilgisayara nasıl Windows kurulduğunu merak ediyorsanız, verdiğimiz adımları takip ederek sorunsuz bir Windows kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

freedos nedir

Freedos nedir?
Son dönemde özellikle fiyat performans odaklı sistemlerde sıklıkla karşımıza çıkan Freedos, aslında satın aldığımız bilgisayarın içerisinde Windows, Linux ve benzeri gibi herhangi bir işletim sistemi bulunmadığını ifade eder.

Freedos bir bilgisayarı ilk açtığınızda BIOS ekranı veya direkt olarak donanımsal özelliklerin sıralandığı bir siyah ekran ile karşılaşırsınız. Freedos bilgisayarlarda işlem yapabilmek için önce bir işletim sistemi yüklemeniz gerekir. Microsoft’un kendi medya aracı ile nasıl Windows USB’si oluşturulur ve kurulum yapılır, bu içeriğimizde sizlere aktarıyor olacağız.

Freedos bilgisayara Windows nasıl yüklenir?
Adım #1: Buradan Microsoft’un Windows indirme sitesine gidin.
Adım #2: "Aracı şimdi indirin" butonuna basın ve indirmeyi başlatın.
Adım #3: İndirdiğimiz Media Creation Tool’a çift tıklayın ve çalıştırın.
Adım #4: Koşulları kabul edin ve medya oluşturma menüsüne devam edin.
Adım #5: 8 GB ve üzeri alana sahip USB belleğinizi bilgisayarınıza takın.
Adım #6: Bu bilgisayar menüsünde USB belleğinize sağ tıklayın ve Biçimlendir seçeneğine tıklayın.
Adım #7: Başka bir bilgisayar için yükleme medyası’nı seçin ve İleri tuşuna basın.
Adım #8: Elinizde bulunan işlemci mimarisine göre seçimleri yapın ve devam edin.
Adım #9: Kullanılacak medyayı USB flash sürücü olarak seçin ve devam edin.
Adım #10: USB belleğinizi seçin, İleri tuşuna basın ve işlem tamam.
Adım #11: Freedos bilgisayarınızı çalıştırın ve BIOS ekranına giriş yapın.
Adım #12: Boot menüsü altında Fast Boot seçeneğini Enabled hâline getirin.
Adım #13: Yaptığımız değişiklikleri kaydedip BIOS ekranından çıkıyoruz.
Adım #14: USB belleğinizi Freedos bilgisayarınıza takın ve sistemi yeniden açın.
Adım #15: Bilgisayar açılırken modelinize göre Boot menüsü tuşuna arka arkaya basın.
Adım #16: Açılan Boot menüsünde USB belleğinizi seçin ve Windows kurulumu başlayacaktır.
Adım #1: Buradan Microsoft’un Windows indirme sitesine gidin:
windows 10 indirme

Freedos ile gelen bilgisayarımıza Windows yüklemek için önce bir Windows kurulum USB belleği oluşturmamız gerekiyor. İlk adım olarak Microsoft’un sitesinden Windows kurulum aracını indirerek başlıyoruz. Bu işlemleri Windows yüklü herhangi bir bilgisayarda gerçekleştirebilirsiniz.

Adım #2: Aracı şimdi indirin butonuna basın ve indirmeyi başlatın:
windows kurulum aracı indirme

Microsoft’un sitesine gittikten sonra bizleri sadece bir indirme aracı ve tek bir indirme butonu karşılayacak. Bu yüzden kafa karışıklığına meydan bırakacak bir durum yok. Aracı şimdi indirin butonuna tıklayarak Windows kurulum aracımızı indiriyoruz.

Adım #3: İndirdiğimiz Media Creation Tool’a çift tıklayın ve çalıştırın:
windows media creation tool

İndirdiğimiz kurulum aracı Media Creation Tool olarak karşımıza çıkacaktır. Bu araca çift tıklayarak normal bir program gibi çalıştırıyoruz.

Adım #4: Koşulları kabul edin ve medya oluşturma menüsüne devam edin:
windows 10 usb

Microsoft’un Windows kullanımı ve dağıtımı için bizlere sunduğu kullanıcı şartlarını ve koşullarını kabul ettikten sonra asıl kurulum flash belleğini oluşturacağımız kısma doğru geçiş yapıyoruz.

Adım #5: 8 GB ve üzeri alana sahip USB belleğinizi bilgisayarınıza takın:
windows 10 usb yapma

Bu aşamada Windows kurulum belleği oluşturmaya başlamadan önce 8 GB ve üzeri alana sahip olan belleğimizi bilgisayarımıza takmamız ve kısa bir biçimlendirme işlemi yapmamız gerekiyor. Burada en önemli nokta USB belleğin alanının yeterli olması ve Windows kurulum aracını yüklerken içinde başka bir belge bulunmamasıdır.

Adım #6: Bu bilgisayar menüsünde USB belleğinize sağ tıklayın ve Biçimlendir seçeneğine tıklayın:
usb bellek biçimlendirme

USB belleğimizi bilgisayara taktıktan sonra sürücülerin bulunduğu Bu bilgisayar menüsüne geliyoruz. Belleğimizin simgesine sağ tıklayarak Biçimlendir seçeneğini seçiyoruz. Ardından Başlat tuşuna basarak birkaç saniye sürecek biçimlendirmeyi başlatıyoruz. Biçimlendirme bittikten sonra Windows kurulum menüsüne geri dönebiliriz.

Adım #7: Başka bir bilgisayar için yükleme medyası’nı seçin ve İleri tuşuna basın:
windows kurulum aracı

USB belleğimizle biçimlendirme işlemlerini tamamladıktan sonra Windows kurulum menüsüne geri dönüyoruz. Windows bize ne yapmak istediğimizi soracaktır. Başka bir bilgisayara Windows yükleyeceğimiz için Başka bir bilgisayar için yükleme medyası seçeneğini işaretliyoruz ve devam ediyoruz.

Adım #8: Elinizde bulunan işlemci mimarisine göre seçimleri yapın ve devam edin:
windows kurulum aracı yapma

Bu aşamada Freedos bilgisayarımızın işlemci mimarisine göre Windows bitini seçmemiz gerekiyor. Sahip olduğunuz bilgisayar son 10 yıl içerisinde üretilmiş ve satın alınmışsa çok büyük ihtimalle 64 bit mimariye sahip olacaktır. Fakat yine de Freedos bilgisayarınızın özelliklerini kontrol etmekte fayda var.

Adım #9: Kullanılacak medyayı USB flash sürücü olarak seçin ve devam edin:
windows kurulum usb belleği yapma

DVD ve benzeri araçlar yerine USB bellek ile kurulum yapacağımız için kullanılacak medyayı USB flash sürücü olarak işaretleyip işlemlerimize devam ediyoruz. Windows kurulumunu ISO dosyası olarak da seçebilirsiniz. Fakat bu senaryoda ISO dosyasını USB belleğinize yazmak için Rufus gibi üçüncü parti programları kullanmanız gerekir.

Adım #10: USB belleğinizi seçin, İleri tuşuna basın ve işlem tamam:
windows format usb

Son olarak Windows kurulum aracının yüklenmesi için bilgisyara takıp biçimlendirdiğimiz USB belleğimizi seçiyoruz ve Media Creation Tool otomatik olarak belleğimize Windows kurulum aracını yüklemeye başlayacaktır. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Bu yüzden sabırlı olup beklemeniz gerekiyor. Yükleme esnasında bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra Freedos bilgisayarımızın başına geçip Windows’u yüklemeye başlıyoruz.

Adım #11: Freedos bilgisayarınızı çalıştırın ve BIOS ekranına giriş yapın:
freedos BIOS ekranı

Evet geldik Freedos bilgisayarımızın başına. Windows kurulumunu başlatmadan önce bilgisayarın BIOS ekranında yapmamız gereken küçük ve basit birkaç işlem bulunuyor. Freedos bilgisayarınız ilk açıldığında işletim sistemine sahip olmadığı için çok büyük olasılıkla BIOS ekranına direkt olarak geçiş yapacaktır. Eğer yapmıyorsa bilgisayarınızın marka ve modeline göre internetten araştırma yaparak BIOS tuşunu öğrenmeniz ve bilgisayarı çalıştırdıktan sonra bu tuşa arka arkaya birkaç kere basmanız gerekmektedir.

Adım #12: Boot menüsü altında Fast Boot seçeneğini Enabled hâline getirin:
fast boot aktifleştirme

BIOS ekranında Boot menüsü altında Fast Boot seçeneği olacaktır. Eğer Fast Boot kısmı Disabled konumundaysa daha hızlı Windows yükleme sürelerine sahip olmak için bu kısmı Enabled hâline getiriyoruz.

Adım #13: Yaptığımız değişiklikleri kaydedip BIOS ekranından çıkıyoruz:
freedos windows yükleme

Bir önceki adımla BIOS ekranında bir değişiklik yaptığımızın için Save and Exit kısmına basıyoruz ve değişiklikleri Y tuşuna basarak kaydedip çıkış yapıyoruz. Bu noktada bilgisayarınız kapanacaktır.

Adım #14: USB belleğinizi Freedos bilgisayarınıza takın ve sistemi yeniden açın:
Bilgisayarı yeniden açmadan önce Windows kurulum aracını yüklediğimiz USB belleğimizi bilgisayara takıyoruz ve tekrar açıyoruz.

Adım #15: Bilgisayar açılırken modelinize göre Boot menüsü tuşuna arka arkaya basın:
BIOS tuşunda olduğu gibi sahip olduğumuz model ve markaya göre Boot menüsü tuşu da farklılık gösterecektir. Yine marka ve model ismi ile internetten Boot menüsü tuşunuzu öğrenebilirsiniz. Bilgisayarımız yeniden açılırken Boot menüsü tuşuna arka arkaya birkaç kere basarak Boot menüsünü açıyoruz.

Adım #16: Açılan Boot menüsünde USB belleğinizi seçin ve Windows kurulumu başlayacaktır:
freedos bilgisayara windows yükleme

Boot menüsü açıldığında bilgisayarınız size birkaç farklı başlatma seçeneği sunacaktır. USB bellek üzerinden Windows yükleyeceğimiz için menüden USB belleğimizi seçiyoruz ve otomatik olarak Windows kurulumu başlayacaktır. Bu menüde dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise USB belleğin yanında UEFI ibaresinin bulunmasıdır. Eğer 2013 civarı ve daha yeni tarihte üretilen bir bilgisayara sahipseniz, direkt olarak UEFI seçeneği aktif olarak gelecektir.

Yine de bu ibare görünmüyorsa tekrar BIOS ekranına dönüp yine Boot menüsünden Boot mode kısmını UEFI olarak değiştirebilirsiniz. Her şeyi tamamlayıp USB belleğimizi Boot menüsünde seçtikten sonra Windows kurulumu başlayacaktır. Bu noktadan sonra elinizde bulunan veya almayı düşündüğünüz lisansa ve kişisel tercihlerinize göre Windows kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Tüm adımları takip ettikten sonra Freedos bilgisayarınıza Windows kurulumu sorunsuz olarak tamamlanmış olacaktır. Bu adımlarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Boot mode kısmının yani başlatma modunun UEFI olarak ayarlanmış olmasıdır. Genel olarak son 10 yılda üretilen bilgisayarların neredeyse tümünde UEFI aktif olarak gelir. Fakat yine de kontrol etmekte fayda var. Windows kurulumu bittikten sonra satın aldığınız orijinal Windows sürümü ile lisans anahtarını girerek Windows sürümünüzü aktive edebilirsiniz.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 signatures.
  Alıntı ile Cevapla

İS Reklam
eFTeLYa.NeT
Yeni Konu Aç  Cevapla

Etiketler
freedos nedir? freedos bilgisayarlara windows nasıl yüklenir?


Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Windows 10 Wi-Fi Sorunu Nasıl Çözülür? RoJ Windows 10 0 04 Ocak 2021 06:51
Apple'ın iPhone İçin Yayınladığı Son iOS Güncellemesi Nasıl Yüklenir? GeN Apple 0 26 Aralık 2020 02:58
Windows 10’da RAM Temizleme Nasıl Yapılır? GeN Windows 10 0 09 Eylül 2020 05:53
Windows 10 Creators Update Nasıl Yüklenir? GeN Windows 10 0 16 Ağustos 2020 10:39
Windows 10 Güncelleştirmeleri Nasıl Yüklenir? GeN Windows 10 0 29 Temmuz 2020 10:55