IRCSayfasi - mIRCDunyasi, mIRCForumlari, mIRCRehberi   IRCSayfasi

Geri Dön   IRCSayfasi - mIRCDunyasi, mIRCForumlari, mIRCRehberi > mIRC Scripting Dünyası > mIRC Scripting Hazır Kodlar > mIRC Parça Kodlar

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Şubat 2021, 08:24   #1
Çevrimdışı
aSK
Örnek Resim
aSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
50 Adet Soru ve Cevap


-- Sponsor Baglantı --500 Adet Soru ve Cevap


Soru 1 : Özelimde bulunan 12 kişiye " iyi akşamlar " yazıp sunucudan çıkmak istiyorum. Yalnız 10 saniye içinde Sadece bu mesajıma karşılık veren kullancılara, gönderdiğim " iyi akşamlar " mesajını gönderdikten 10 saniye sonra " teşekkürler " mesajnı yazıp sunucundan hangi komutla çıkabilirim ?
Soru 2 : Alternatif nickimi nasıl değiştirebilirim ?
Soru 3 : #MircTurk Kanalının Levels ayarlarının bir kısmı şöyledir. -->> ( Kick : 40) – (acc-list : 40) (akick : 40) – (acc-change : 50). Kanalda access seviyem 40 olmakla birlikte kanalda deop durumundayım. #MircTurk kanalında op olmadan uygunsuz bulunan " ***xi " nickini, banlanmasını sağlayıp " Nickinizi değiştirip kanala ondan sonra girin " mesajı ile atılmasını nasıl sağlayabilirim ?
Soru 4 : Kullanmış olduğum mircde, notice msg larının kırmızı renkte gözükmesi için hangi komutu uygulamam gerekir ?
Soru 5 : #MircTurk, #Oyun ve #Radyo kanallarından, Client tabanlı hangi komutu uyugularsam, bu kanallardan aynı anda çıkmış olurum ?
Soru 6 : a1b2c3 nickini #Muhabbet kanalından 2 dakikalığına banlayıp , "Go Home " mesajı yazdırarak atmak istiyorum. Bunu Client Tabanlı hangi komut ile yapabilirim ?
Soru 7 : "/namesx " yapıyorum "NAMESX Unknown command” cevabını alıyorum. Ama sunucu bilgilerine baktığımda " NAMESX ” komutunun var olduğunu görüyorum. Neden sunucu bilgilerine " NAMESX ” yazmışlar ? Bole bir komut varsa nasıl uygulayabilirim ve uygulayacağım bu komut ne işe yarıyor olacak ? Açıklarmısınız.
Soru 8 : Kaç kanala girdiğimi nasıl öğrenebilirim ?
Soru 9 : Hangi ircd tabanlı komutlar ile özelimi herkeze kapatabilirim. ? Sunucudan kopup tekrar bağlanmam durumunda bu komutlar yine aktif olur mu ?
Soru 10 : Kanalımda access yetkisine sahip 15 kişi var. Wildcards karekterlerini ve ignore komutunu kullanmadan, bu 15 kişininde özelime yazmasını nasıl engelleyebilirim ?
Soru 11 : "/ajinvite on " yapıp otomatik davet edilmem durumunda, direk davet edilen kanala girmiş oluyorum. Yalnız ayrı ayrı iki serverda bulunduğum için, sadece bir serverda bu ozelliğin aktif olmasını istiyorum. "/ajinvite off " yapmam durumunda ne gibi durumla karşılaşabilirim. Sadece bir serverda otomatik invitenin aktif olması için ne yapmam lazım ?
Soru 12 : Kullanmış olduğum nick üzerinde " /ns set kill immed " komutunu uyguladığım halde, sunucuya kopup tekrar bağlandığımda nick şifremi rahatlıkla girebiliyorum. Bunun nedeni ne olabilir ?
Soru 13 : " /ns status nick " komutunu uyguladığım nicklerde "0” değerini alan kullanıcıların özelime yazı yazmasını istemiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ?
Soru 14 : Kanalıma sadece h , e, l ve p nicklerinin girmesini istiyorum. Bu 4 nickinde kanaldan banlanıp atılması durumunda " e " nicki hariç diğer 3 nickin girmesini istemiyorum. Kanalımda bulunan " r " nickine voice vererek bunu nasıl yaparım ?
Soru 15 : Kayıtlı MircTurk nicki haricindeki tüm kullanıcıların; kanalımdaki banların hepsini sıfırlamasını, hangi komut satırı ile sağlamış olurum ?
Soru 16 : "/ns set kill immed " komutu ile nickimin identify süresini " 0 " yaptım. Kill opsiyonlarında oynama yapmadan, bundan sonra hangi komutları uygursam; sunucuya sonraki girişlerimde, kullanmış olduğum nick online gözüksün ?
Soru 17 : MircTurk isminde bir timer (zamanlayıcı) açıp, her 1 dakikada kendime otomatik ping atılmasını istiyorum. Fakat uyguluyacağım bu zamanlıyıcının, açmış olacağım diğer server pencerelerinden hangisinde bulunuyorsam o pencerede bu zamanlayıcının çalışır durumda olmasını istiyorum. Bu isteğimi hangi komut satırı ile giderebilirim ?
Soru 18 : " /who +cnuh-mas #MircTurk *x* *y* *xy* o eurasia.mIRCTurk.com " komutu ile ne yapmış oluruz ?
Soru 19 : "/who nick " komutunda cıkan bilgi satırında; belirtmiş olduğum nickin en son girdiği kanalın gözükmemesinin nedenleri neler olabilir ?
Soru 20 : Daha onceden açmış olduğum ve aktif olan 32 adet timer (zamanlayıcı) dan, 20 ’den 29 ‘a kadar olanını nasıl görebilirim ?
Soru 21 : Kanalımda bulununan yetkisiz Mircturk nickinin, 2,5 dakikalığına nick değiştirmesini ve konuşmasını istemiyorum. Kanalımda bunu tek bir komutla sadece MircTurk nickine nasıl uygularım ?
Soru 22 : Kanalımda " /mode #kanal +f [3c#C2,5j#i2]:10 " komutunu uygulayıp 10 saniye içinde kanalıma 3 ctcp mesajı gonderilmesi halinde 2 dakikalığına +C moduna 10 saniye içinde 5ten fazla giriş olması durumunda kanalı 2 dakikalığına +i moduna geçmesini sağlamış oldum. Birde 10 saniye içinde 4 taneden fazla nick değişimi olmamasını nasıl sağlarım ? Bu ufak eklenti için hangi komutu uygulamam gerekir ?
Soru 23 : Bulunduğum #Eğitim kanalında yetkili yani accesli olmadığım halde "/mode " komutu ile arkadaşım tarafından koruma (&) verildim. MircTurk nickli arkadaşımın bana telefon açıp 1-2 saat içinde #Radyo kanalında olacağını bildirmesi sonucu ona bir jest yapmak istedim. Bu jest ise kendisinin kanala girer girmez benim tarafımdan op olmasını sağlamam olacağını düşündüm. Yalnız her girene op değilde sadece ona mahsus olsun istiyorum. Timer komutunu kullanmadan, şu anda bunu nasıl yapabilirim ?
Soru 24 : Özelimde buluanan pencereler ve status penceresi hariç, sadece bulunduğum kanallardaki tüm yazılanları nasıl temizlerim ?
Soru 25 : User sayısı 30 ve kanal ismi 30 harften az olan kanalları en kısa yoldan nasıl listeyebilirim ?
Soru 26 : Client tabanlı hangi komutu uygularsam bulunduğum kanaldaki ban listesini görmüş olurum ?
Soru 27 : Op olduğum #Help kanalında, sadece bir kullanıcı için iki girişi arasındaki fark en az 12 saniye olsun istiyorum ? Chanserv Set komutuna yetkili olmadığım #Help kanalında, bunu nasıl yapabilirim. ?
Soru 28 : ” # " işaretini kullanmadan kanal levels de accessin default değerlerini nasıl öğrenebilirim ?
Soru 29 : Internet bağlantısının kesildiği veya aşırı derecede zaman aşımına uğradığı zamanlarda " Ping time out " çıkış mesajını alıyorum. Bunu bulunduğum network nasıl anlıyor ? Kısa sürede beni network un dışına atıyor. Nasıl gerçekleşiyor bu durum açıklarmısınız ?
Soru 30 : Sunucumuzda "/version " komutunu uygulayarak bir kanalın maximum ban listesinin 150 olduğunu gördüm. Ama bazı durumlarda bu sayının üstüne cıkıldığını gördüm. Hangi nedenler bu sayının üstüne cıkılmasına sebeb olmuştur. ?
Soru 31 : Kanalımda sadece ilk giren op olabilsin. Ondan sonraki girişlerde bende dahil hiç kimsenin prefix işaretlerinden hiç birini almasını istemiyorum. Yalnız kanal içinde; accessli yani yetkili kişiler chanserv yolu ile kanalda bulunduğu posizyonu alabilsinler. Bunu nasıl yapabilirim ?
Soru 32 : Kanalımda 10 saniyede içinde kişi başına 5 msgdan fazla atılmamasını kalıcı bir komutla nasıl gerçekleştiririz ?
Soru 33 : Kanalımdaki yetkili kişilerin kanaldaki yetkilerini , sunucuya kendilerini "/identify şifre " komutunu uygulayıp tanıtan kişilerin almasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ?
Soru 34 : " /ns set info nick " komutunda nick yerine mircturk yazarsam ne gibi bir sonucu alırım ?
Soru 35 : Casper nickli kullanıcı, sahibi olduğum kanala giremesin. Ban komutunu uygulamadan (chanserv banlarıda dahil), CasPer nickli kullanıcının kanala girişini nasıl engellerim. Casper Nickli kullanıcı dışında kanalıma herkez bir şekilde girebilsin. Bunu nasıl yapabilirim ?
Soru 36 : Herhangi bir kullanıcının kullanmış olduğum Mirc in versionunu nasıl öğrenebilir ?
Soru 37 : " /who Casper ” komutuna karşılık " * CasPer Hr*
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
:0 ReaL ” bilgisini alıyorum. Bu satır bilgisinde bulunan, 2 adet "*” karekteri neyi ifade ediyor ?
Soru 38 : Şifresini unuttuğum nickin düşmesini bekleyip ve görmek amacı ile belli periyotlar arasında (10 günde bir ) aynı nick üzerinden sunucuya bağlandım. 1 ay sonunda şifresini unuttuğum nickin hale düşmediğini gördüm. Bu neden kaynaklanabilir ?
Soru 39 : #MircTurk , #Zurna ve #Muhabbet kanallarına nick şifremi girdiğim gibi bu kanallara servisler tarafından otomatik girişim sağlansın. Nasıl Yapabilirim ? Bunu Tek bir satırda yapabilirmiyim ? Nasıl ?
Soru 40 : Nickimin url adresini, nickime info komutunu uyguladıklarından görmelerini istemiyorum. Nasıl yaparım ?
Soru 41 : 192.168.44.11 ip adresi ile sunucuya bağlandığımda, sahibi olduğum #ayna kanalındaki yetkilerime , nick şifremi girmeden nasıl sahip olabilirim ?
Soru 42 : #MircTurk kanalında ki (+qa) kipine sahip kullanıcıları bir komut ile listeleme yapabilirmiyim ? Neden Listelerim ? Neden Listeleyemem ?
Soru 43 : Bulunduğum kanalda sunucudaki away olan kullanıcıların listesini alabilirmiyim ? Neden alabilirim ve komut nasıl olur ? Neden listeyememiş olabilirim ?
Soru 44 : Nickinin içinde x geçen, identinde y geçmeyen, nickinin içinde y geçmeyen, identinde x geçen ve hostu zurna olup #zurna kanalında bulunan kullanıcıları nasıl listelerim ?
Soru 45 : Kanalıma " /cs set #ankara mlock +iptKl-nVm 19 ” komutunu uyguladığımda, kanalımda olmayıp kanal dışında bulunan kullanıcı kanalıma mesaj gönderebilir mi ? Neden gönderemez ? veya Nasıl gönderebilir ?
Soru 46 : Sunucudan kopup tekrar bağlanmam durumunda bile, her 30 saniyede bir Geveze nickine whois çekmek istiyorum. Nasıl yapabilirim ?
Soru 47 : "/ison RealName " yaptığımda kendisinin online olmadığını görüyorum. Kendisi online olması durumunda, status penceresinde "Heyyyyy.. RealName Kankan gelmiş..” diye uyarı almak istiyorum. Bu komutun benim serverdan kopup tekrar bağlanmam durumunda bile aktif olmasını istiyorum. Bunu nasıl gerçekleştirebilirim.?
Soru 48 : Bağlı olduğum 3 server sunucusundan da sadece en az 3 haneli nickler ve en az 4 haneli idente sahip kişiler bana ping atmasını istemiyorum. Nasıl yapabilrim ?
Soru 49 : " /identify şifre " yaparak otomatik giriş yapabileceğim en fazla kanal sayısı nedir ? Bulunduğum Sunucu, bu kanalların hepsine girişine izin verir mi ? Neden ?
Soru 50 : Bana kimsenin yazmasını istemiyorum ne özelden ne de başka türlü hiç bir mesaj istemiyorum ama bana öyle bir komut verinki serverdan disconnect olup tekrar connect olsam da bu komut aktif olsun. Nasıl yapabilirim ?

Cevaplar
Cevap 1 : //qme iyi akşamlar. | /close –m | //timer 1 10 /qme Teşekkürler | /quit yada //qmsg iyi akşamlar. | /close –m | //timer 1 10 /qme Teşekkürler | /quit
Cevap 2 : /anick nick
Cevap 3 : //cs akick #MircTurk add ***xi!*@* Nickinizi değiştirip kanala ondan sonra girin… | /cs akick #MircTurk enforce
Cevap 4 : : /color notice 4
Cevap 5 : /leave #MircTurk,#Oyun,#Radyo
Cevap 6 : /ban –ku120 #Muhabbet a1b2c3 Go Home
Cevap 7 : "/namesx " diye bir komut yoktur. Başka şekliyle Komutun asıl kullanımı "/names #kanal " şeklindedir. Bu komut ile kanalda bulunan kullanıcıların, kanalda bulundukları durumları ile listeleme yapabiliyoruz. (sahip olduğu o anki qohva prefixleriyle birlikte.) Sunucu bilgilerine " NAMESX ” in yazılmasının sebebi ise; bir önceki ircd versiyonlarında sadece kanalda bulunan nickler listeniyordu. Yani sahip olduğu prefix ler gözükmüyordu. Bazı ircd versiyonlarında ise kanala ilk girdiği posizyon baz alınıp ona gore listeleme oluyordu. Yani kanal içinde sonradan mode ile aldığı prefixler listelemede göz önünde olmuyordu. Görülüyor ki şimdiki ircd versiyonlarında names komutundaki bu yenilik yüzünden sonuna "X” takısı eklenmiş oluyor.
Cevap 8 : ///say $chan(0) yada $chan + tab tuşuna basılarak.
Cevap 9 : /mode nick +D ve /silence + "Sunucudan disconnect olup tekrar girildiği durumda bu komutlar geçerli olmamış olur."
Cevap 10 : ignore komutunu kullanamadığımız için bunu anca silence komutu ile yapabiriz. Sunucumuzda silence ye ekleyebildiğimiz maximum nick sayısıda; " /version " komutu yapıldığında "SILENCE=10 "olarak gözükmüş olacaktır. Wilcard karekterlerini kullanamadığımızdan dolayı 15 kişiyide özelinizden engelleyememiş olursunuz.
Cevap 11 : "/ajinvite off " yapılması durumunda bulunduğunuz iki serverda da otomatik invite girişiniz engellenmiş olur. "/ajinvite on " yapıldıktan sonra aktif olmasını istemediğiniz serverda " /ignore –i *!*@* " yaparsanız işleminiz gerçekleşmiş olur.
Cevap 12 : Nickinizin kill opsiyonunu pasif hale getirebilecek, nickiniz için access giriş eklenilmiş. Access girişinde aktif olması için secure opsiyonu off durumuna getirilmiş. Yani " /ns set kill immed " komutundan önce nickinizde /ns set secure off ve /ns access add *@* " komutlarını uygulamışsınız.
Cevap 13 : /mode nick +R
Cevap 14 : /mode #kanal +iIIIIev h e l p e r yada /mode #kanal +iIIIIev h!*@* e!*@* l!*@* p!*@* e!*@* r
Cevap 15 : //cs levels #kanal set clear 0 | /cs access #kanal add MircTurk -1
Cevap 16 : " /ns set secure off " ve /ns access add *@* " komutları ile bunu sağlamış olursunuz.
Cevap 17 : " /timerMircTurk –i 0 60 /ping $me " yada " /timerMircTurk –i 0 60 /ctcp $me ping "
Cevap 18 : Mircturk kanalında; nickinde x geçen, identinde y geçen, hostundan xy geçen, eurasia.mIRCTurk.com linkinden bağlanmayan ircop ve away olmayan kullanıcıları listelemiş oluruz.
Cevap 19 : a- Nick Hiç bir kanala giriş yapmamıştır. b- Bulunmuş olduğu tüm kanallar +s veya +p kipini almıştır. c- nick "/mode nick +p " komutu ile bulunmuş olduğu kanalları gizlemiştir.
Cevap 20 : " /timer2? " komutu ile 20 ’den 29 ‘a kadar olan zamanlıyıcıları listelemiş olurusunuz.
Cevap 21 : /ban –u150 #kanal MircTurk " Kanalınızda yetkisiz bir nicke ban komutunu uyguladığınızda hem nick değişmesine, hemde konuşmasına engel koymuş olursunuz. "
Cevap 22 : /mode #kanal +f [3c#C2,5j#i2,4n]:10 Açıklama : /mode #kanal +f [4n]:10 yapmamız durumunda bir onceki +f modesile yaptığımız uygulamaların geçerli olmamasını sağlamış oluruz. Bizden istenilen eklentinin ancak bir onceki +f modesi ile yapılan parametreler ile birlikte yapılması gerekir.
Cevap 23 : /pop 0 #Eğitim Mircturk
Cevap 24 : /clearall –n yada /clear –n
Cevap 25 : /raw list >29,<31,#*,!#??????????????????????????????*
Cevap 26 : /channel #kanal
Cevap 27 : /mode #help +j 1:12
Cevap 28 : /cs help access levels
Cevap 29 : Server tarafından her kullanıcıya "ping pong ! " mesajı gönderilir. Yani server kullanıcıya Ping (ordamısın) der ve pong ! (burdayım ) yanıtını almaya çalışır. Servisler bunu her kullancıya " /raw ping nick ” yaparak sağlamış olur. "Ping pong” mesajı her 4-5 dakika arasında bir gönderilir. Ircd, bu sürede kullanıcıdan Pong yanıtını alamazsa " Ping time out " cıkış msg ile kullanıcıyı quit ettiriyor.
Cevap 30 : Kanalda Kısıtlı erişim mevcut olması durumunda, yetkisiz kişilerin kanala girip servisler tarafından atılması durumundan kaynaklanabilir. Akick Listesinde bulunan kişilerin servisler tarafından atılmasından kaynaklanabilir. Kanalın access listesinde -100 ve -999 arasında bulunan kişilerin servisler tarafından atılmasından kaynaklanabilir.
Cevap 31 : //cs set #kanal leaveops on | /cs levels #kanal dis q | /cs levels #kanal dis autoprotect | /cs levels #kanal dis autoop | /cs levels #kanal dis autohalfop | /cs levels #kanal dis autovoice
Cevap 32 : /cs set #kanal mlock +f 5:10 , /cs set #kanal mlock +f [5t]:10 ve /cs set #kanal mlock +f [5t#k]:10
Cevap 33 : /cs set #kanal secure on
Cevap 34 : Nickinizdeki bilgi satırını mircturk olarak değiştirmiş olursunuz.
Cevap 35 : //cs set #kanal mlock +i | /cs levels #kanal set invite 0 | /cs access #kanal add casper -1 "/cs invite #kanal " yaparak casper nickli kullanıcı haricinde kanala herkez giriş yapabilir. (-1) access ile casper nickli kullanıcının yetkisi kısıtlanmış olur.
Cevap 36 : /ctcp nick version komutu ile öğrenebilir.
Cevap 37 : Bilgi satırındaki ilk "*” karekterinin anlamı, CasPer nickinin hiç bir kanalda bulunmadığını yada nickine "/mode nick +p” komutunu uygulatıp, bulunmuş olduğu kanalların gözükmemesini sağlamış olmasıdır. Hr in bitişiğindeki "*” karekteri de kendisinin ircop olduğunu bildirir.
Cevap 38 : Nickinizde daha once uygulamış olduğunuz komutlardan kaynaklanabilir. Bunlar ; /ns set secure off ve /ns access add *@* komutlarıdır. Secure opsiyonu off yaparak nickinize tanımış olduğunuz access girişin aktif olmasını sağlamışsınız. Access girişindeki ident ve host kısmı sınırsız olduğu için herhangi bir ident yada host ile nickinizi sunucuya tanıtmış olduğunuzdan dolayi 10 günde bir nickinizi şifresiz ident etmiş olursunuz.
Cevap 39 : ///ns ajoin add #Mircturk | /ns ajoin add #zurna | /ns ajoin add #Muhabbet
Cevap 40 : /ns unset url
Cevap 41 : ///ns access add
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
| /cs set #ayna secure off | /ns set secure off
Cevap 42 : " //mode #MircTurk +q | /mode #MircTurk +a " yada " //mode #MircTurk q | /mode #MircTurk a " , "/mode #MircTurk +qa " şeklindeki listelemeyi yapamıyoruz. Ancak iki komut bir satırda bu işlemi gerçekleştirebiliriz.
Cevap 43 : " /who +a " komutu ile sunucuda away modunda bulunan kullanıcıların listesini alabilmeniz için, en az Sysop_ olmanız gerekir.
Cevap 44 : /who +cnuh-nu #zurna *x* *x* zurna *y* *y*
Cevap 45 : Kanal +i modunda olmasına rağmen +K kipi ile Knock komutunun kanala uygulanmasına izin verilmemiştir. Fakat -n modu ile kanal dışında bulunan kullanıcı "/msg #ankara mesaj” şeklinde belirtmiş olduğu mesaj ı kanala gönderebilir.
Cevap 46 : " /timer -o /whois Geveze " (-o parametresi ile sunucundan kopup tekrar bağlanılması durumunda bile zamanlayıcıyı aktif kılar.)
Cevap 47 : /notify RealName Heyyyyy.. RealName Kankan gelmiş..
Cevap 48 : //ignore –wt *!*@* | /ignore –wtx ???*!????*@*
Cevap 49 : Ajoin Listesine eklenebilcek Maximum kanal sayısı 20 tanedir. "/version " yaparak MAXCHANNELS=12 ve CHANLIMIT=#:12 değerleri ile bulunduğumuz sunucuda girilebilecek toplam kanal adedinin 12 olduğunu görebiliriz. Yani 20 kanalının hepsinide girememiş oluruz.
Cevap 50 : /ignore *!*@*
Soru 1 : Özelimde bulunan 12 kişiye " iyi akşamlar " yazıp sunucudan çıkmak istiyorum. Yalnız 10 saniye içinde Sadece bu mesajıma karşılık veren kullancılara, gönderdiğim " iyi akşamlar " mesajını gönderdikten 10 saniye sonra " teşekkürler " mesajnı yazıp sunucundan hangi komutla çıkabilirim ?
Soru 2 : Alternatif nickimi nasıl değiştirebilirim ?
Soru 3 : #MircTurk Kanalının Levels ayarlarının bir kısmı şöyledir. -->> ( Kick : 40) – (acc-list : 40) (akick : 40) – (acc-change : 50). Kanalda access seviyem 40 olmakla birlikte kanalda deop durumundayım. #MircTurk kanalında op olmadan uygunsuz bulunan " ***xi " nickini, banlanmasını sağlayıp " Nickinizi değiştirip kanala ondan sonra girin " mesajı ile atılmasını nasıl sağlayabilirim ?
Soru 4 : Kullanmış olduğum mircde, notice msg larının kırmızı renkte gözükmesi için hangi komutu uygulamam gerekir ?
Soru 5 : #MircTurk, #Oyun ve #Radyo kanallarından, Client tabanlı hangi komutu uyugularsam, bu kanallardan aynı anda çıkmış olurum ?
Soru 6 : a1b2c3 nickini #Muhabbet kanalından 2 dakikalığına banlayıp , "Go Home " mesajı yazdırarak atmak istiyorum. Bunu Client Tabanlı hangi komut ile yapabilirim ?
Soru 7 : "/namesx " yapıyorum "NAMESX Unknown command” cevabını alıyorum. Ama sunucu bilgilerine baktığımda " NAMESX ” komutunun var olduğunu görüyorum. Neden sunucu bilgilerine " NAMESX ” yazmışlar ? Bole bir komut varsa nasıl uygulayabilirim ve uygulayacağım bu komut ne işe yarıyor olacak ? Açıklarmısınız.
Soru 8 : Kaç kanala girdiğimi nasıl öğrenebilirim ?
Soru 9 : Hangi ircd tabanlı komutlar ile özelimi herkeze kapatabilirim. ? Sunucudan kopup tekrar bağlanmam durumunda bu komutlar yine aktif olur mu ?
Soru 10 : Kanalımda access yetkisine sahip 15 kişi var. Wildcards karekterlerini ve ignore komutunu kullanmadan, bu 15 kişininde özelime yazmasını nasıl engelleyebilirim ?
Soru 11 : "/ajinvite on " yapıp otomatik davet edilmem durumunda, direk davet edilen kanala girmiş oluyorum. Yalnız ayrı ayrı iki serverda bulunduğum için, sadece bir serverda bu ozelliğin aktif olmasını istiyorum. "/ajinvite off " yapmam durumunda ne gibi durumla karşılaşabilirim. Sadece bir serverda otomatik invitenin aktif olması için ne yapmam lazım ?
Soru 12 : Kullanmış olduğum nick üzerinde " /ns set kill immed " komutunu uyguladığım halde, sunucuya kopup tekrar bağlandığımda nick şifremi rahatlıkla girebiliyorum. Bunun nedeni ne olabilir ?
Soru 13 : " /ns status nick " komutunu uyguladığım nicklerde "0” değerini alan kullanıcıların özelime yazı yazmasını istemiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ?
Soru 14 : Kanalıma sadece h , e, l ve p nicklerinin girmesini istiyorum. Bu 4 nickinde kanaldan banlanıp atılması durumunda " e " nicki hariç diğer 3 nickin girmesini istemiyorum. Kanalımda bulunan " r " nickine voice vererek bunu nasıl yaparım ?
Soru 15 : Kayıtlı MircTurk nicki haricindeki tüm kullanıcıların; kanalımdaki banların hepsini sıfırlamasını, hangi komut satırı ile sağlamış olurum ?
Soru 16 : "/ns set kill immed " komutu ile nickimin identify süresini " 0 " yaptım. Kill opsiyonlarında oynama yapmadan, bundan sonra hangi komutları uygursam; sunucuya sonraki girişlerimde, kullanmış olduğum nick online gözüksün ?
Soru 17 : MircTurk isminde bir timer (zamanlayıcı) açıp, her 1 dakikada kendime otomatik ping atılmasını istiyorum. Fakat uyguluyacağım bu zamanlıyıcının, açmış olacağım diğer server pencerelerinden hangisinde bulunuyorsam o pencerede bu zamanlayıcının çalışır durumda olmasını istiyorum. Bu isteğimi hangi komut satırı ile giderebilirim ?
Soru 18 : " /who +cnuh-mas #MircTurk *x* *y* *xy* o eurasia.mIRCTurk.com " komutu ile ne yapmış oluruz ?
Soru 19 : "/who nick " komutunda cıkan bilgi satırında; belirtmiş olduğum nickin en son girdiği kanalın gözükmemesinin nedenleri neler olabilir ?
Soru 20 : Daha onceden açmış olduğum ve aktif olan 32 adet timer (zamanlayıcı) dan, 20 ’den 29 ‘a kadar olanını nasıl görebilirim ?
Soru 21 : Kanalımda bulununan yetkisiz Mircturk nickinin, 2,5 dakikalığına nick değiştirmesini ve konuşmasını istemiyorum. Kanalımda bunu tek bir komutla sadece MircTurk nickine nasıl uygularım ?
Soru 22 : Kanalımda " /mode #kanal +f [3c#C2,5j#i2]:10 " komutunu uygulayıp 10 saniye içinde kanalıma 3 ctcp mesajı gonderilmesi halinde 2 dakikalığına +C moduna 10 saniye içinde 5ten fazla giriş olması durumunda kanalı 2 dakikalığına +i moduna geçmesini sağlamış oldum. Birde 10 saniye içinde 4 taneden fazla nick değişimi olmamasını nasıl sağlarım ? Bu ufak eklenti için hangi komutu uygulamam gerekir ?
Soru 23 : Bulunduğum #Eğitim kanalında yetkili yani accesli olmadığım halde "/mode " komutu ile arkadaşım tarafından koruma (&) verildim. MircTurk nickli arkadaşımın bana telefon açıp 1-2 saat içinde #Radyo kanalında olacağını bildirmesi sonucu ona bir jest yapmak istedim. Bu jest ise kendisinin kanala girer girmez benim tarafımdan op olmasını sağlamam olacağını düşündüm. Yalnız her girene op değilde sadece ona mahsus olsun istiyorum. Timer komutunu kullanmadan, şu anda bunu nasıl yapabilirim ?
Soru 24 : Özelimde buluanan pencereler ve status penceresi hariç, sadece bulunduğum kanallardaki tüm yazılanları nasıl temizlerim ?
Soru 25 : User sayısı 30 ve kanal ismi 30 harften az olan kanalları en kısa yoldan nasıl listeyebilirim ?
Soru 26 : Client tabanlı hangi komutu uygularsam bulunduğum kanaldaki ban listesini görmüş olurum ?
Soru 27 : Op olduğum #Help kanalında, sadece bir kullanıcı için iki girişi arasındaki fark en az 12 saniye olsun istiyorum ? Chanserv Set komutuna yetkili olmadığım #Help kanalında, bunu nasıl yapabilirim. ?
Soru 28 : ” # " işaretini kullanmadan kanal levels de accessin default değerlerini nasıl öğrenebilirim ?
Soru 29 : Internet bağlantısının kesildiği veya aşırı derecede zaman aşımına uğradığı zamanlarda " Ping time out " çıkış mesajını alıyorum. Bunu bulunduğum network nasıl anlıyor ? Kısa sürede beni network un dışına atıyor. Nasıl gerçekleşiyor bu durum açıklarmısınız ?
Soru 30 : Sunucumuzda "/version " komutunu uygulayarak bir kanalın maximum ban listesinin 150 olduğunu gördüm. Ama bazı durumlarda bu sayının üstüne cıkıldığını gördüm. Hangi nedenler bu sayının üstüne cıkılmasına sebeb olmuştur. ?
Soru 31 : Kanalımda sadece ilk giren op olabilsin. Ondan sonraki girişlerde bende dahil hiç kimsenin prefix işaretlerinden hiç birini almasını istemiyorum. Yalnız kanal içinde; accessli yani yetkili kişiler chanserv yolu ile kanalda bulunduğu posizyonu alabilsinler. Bunu nasıl yapabilirim ?
Soru 32 : Kanalımda 10 saniyede içinde kişi başına 5 msgdan fazla atılmamasını kalıcı bir komutla nasıl gerçekleştiririz ?
Soru 33 : Kanalımdaki yetkili kişilerin kanaldaki yetkilerini , sunucuya kendilerini "/identify şifre " komutunu uygulayıp tanıtan kişilerin almasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ?
Soru 34 : " /ns set info nick " komutunda nick yerine mircturk yazarsam ne gibi bir sonucu alırım ?
Soru 35 : Casper nickli kullanıcı, sahibi olduğum kanala giremesin. Ban komutunu uygulamadan (chanserv banlarıda dahil), CasPer nickli kullanıcının kanala girişini nasıl engellerim. Casper Nickli kullanıcı dışında kanalıma herkez bir şekilde girebilsin. Bunu nasıl yapabilirim ?
Soru 36 : Herhangi bir kullanıcının kullanmış olduğum Mirc in versionunu nasıl öğrenebilir ?
Soru 37 : " /who Casper ” komutuna karşılık " * CasPer Hr*
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
:0 ReaL ” bilgisini alıyorum. Bu satır bilgisinde bulunan, 2 adet "*” karekteri neyi ifade ediyor ?
Soru 38 : Şifresini unuttuğum nickin düşmesini bekleyip ve görmek amacı ile belli periyotlar arasında (10 günde bir ) aynı nick üzerinden sunucuya bağlandım. 1 ay sonunda şifresini unuttuğum nickin hale düşmediğini gördüm. Bu neden kaynaklanabilir ?
Soru 39 : #MircTurk , #Zurna ve #Muhabbet kanallarına nick şifremi girdiğim gibi bu kanallara servisler tarafından otomatik girişim sağlansın. Nasıl Yapabilirim ? Bunu Tek bir satırda yapabilirmiyim ? Nasıl ?
Soru 40 : Nickimin url adresini, nickime info komutunu uyguladıklarından görmelerini istemiyorum. Nasıl yaparım ?
Soru 41 : 192.168.44.11 ip adresi ile sunucuya bağlandığımda, sahibi olduğum #ayna kanalındaki yetkilerime , nick şifremi girmeden nasıl sahip olabilirim ?
Soru 42 : #MircTurk kanalında ki (+qa) kipine sahip kullanıcıları bir komut ile listeleme yapabilirmiyim ? Neden Listelerim ? Neden Listeleyemem ?
Soru 43 : Bulunduğum kanalda sunucudaki away olan kullanıcıların listesini alabilirmiyim ? Neden alabilirim ve komut nasıl olur ? Neden listeyememiş olabilirim ?
Soru 44 : Nickinin içinde x geçen, identinde y geçmeyen, nickinin içinde y geçmeyen, identinde x geçen ve hostu zurna olup #zurna kanalında bulunan kullanıcıları nasıl listelerim ?
Soru 45 : Kanalıma " /cs set #ankara mlock +iptKl-nVm 19 ” komutunu uyguladığımda, kanalımda olmayıp kanal dışında bulunan kullanıcı kanalıma mesaj gönderebilir mi ? Neden gönderemez ? veya Nasıl gönderebilir ?
Soru 46 : Sunucudan kopup tekrar bağlanmam durumunda bile, her 30 saniyede bir Geveze nickine whois çekmek istiyorum. Nasıl yapabilirim ?
Soru 47 : "/ison RealName " yaptığımda kendisinin online olmadığını görüyorum. Kendisi online olması durumunda, status penceresinde "Heyyyyy.. RealName Kankan gelmiş..” diye uyarı almak istiyorum. Bu komutun benim serverdan kopup tekrar bağlanmam durumunda bile aktif olmasını istiyorum. Bunu nasıl gerçekleştirebilirim.?
Soru 48 : Bağlı olduğum 3 server sunucusundan da sadece en az 3 haneli nickler ve en az 4 haneli idente sahip kişiler bana ping atmasını istemiyorum. Nasıl yapabilrim ?
Soru 49 : " /identify şifre " yaparak otomatik giriş yapabileceğim en fazla kanal sayısı nedir ? Bulunduğum Sunucu, bu kanalların hepsine girişine izin verir mi ? Neden ?
Soru 50 : Bana kimsenin yazmasını istemiyorum ne özelden ne de başka türlü hiç bir mesaj istemiyorum ama bana öyle bir komut verinki serverdan disconnect olup tekrar connect olsam da bu komut aktif olsun. Nasıl yapabilirim ?

Cevaplar
Cevap 1 : //qme iyi akşamlar. | /close –m | //timer 1 10 /qme Teşekkürler | /quit yada //qmsg iyi akşamlar. | /close –m | //timer 1 10 /qme Teşekkürler | /quit
Cevap 2 : /anick nick
Cevap 3 : //cs akick #MircTurk add ***xi!*@* Nickinizi değiştirip kanala ondan sonra girin… | /cs akick #MircTurk enforce
Cevap 4 : : /color notice 4
Cevap 5 : /leave #MircTurk,#Oyun,#Radyo
Cevap 6 : /ban –ku120 #Muhabbet a1b2c3 Go Home
Cevap 7 : "/namesx " diye bir komut yoktur. Başka şekliyle Komutun asıl kullanımı "/names #kanal " şeklindedir. Bu komut ile kanalda bulunan kullanıcıların, kanalda bulundukları durumları ile listeleme yapabiliyoruz. (sahip olduğu o anki qohva prefixleriyle birlikte.) Sunucu bilgilerine " NAMESX ” in yazılmasının sebebi ise; bir önceki ircd versiyonlarında sadece kanalda bulunan nickler listeniyordu. Yani sahip olduğu prefix ler gözükmüyordu. Bazı ircd versiyonlarında ise kanala ilk girdiği posizyon baz alınıp ona gore listeleme oluyordu. Yani kanal içinde sonradan mode ile aldığı prefixler listelemede göz önünde olmuyordu. Görülüyor ki şimdiki ircd versiyonlarında names komutundaki bu yenilik yüzünden sonuna "X” takısı eklenmiş oluyor.
Cevap 8 : ///say $chan(0) yada $chan + tab tuşuna basılarak.
Cevap 9 : /mode nick +D ve /silence + "Sunucudan disconnect olup tekrar girildiği durumda bu komutlar geçerli olmamış olur."
Cevap 10 : ignore komutunu kullanamadığımız için bunu anca silence komutu ile yapabiriz. Sunucumuzda silence ye ekleyebildiğimiz maximum nick sayısıda; " /version " komutu yapıldığında "SILENCE=10 "olarak gözükmüş olacaktır. Wilcard karekterlerini kullanamadığımızdan dolayı 15 kişiyide özelinizden engelleyememiş olursunuz.
Cevap 11 : "/ajinvite off " yapılması durumunda bulunduğunuz iki serverda da otomatik invite girişiniz engellenmiş olur. "/ajinvite on " yapıldıktan sonra aktif olmasını istemediğiniz serverda " /ignore –i *!*@* " yaparsanız işleminiz gerçekleşmiş olur.
Cevap 12 : Nickinizin kill opsiyonunu pasif hale getirebilecek, nickiniz için access giriş eklenilmiş. Access girişinde aktif olması için secure opsiyonu off durumuna getirilmiş. Yani " /ns set kill immed " komutundan önce nickinizde /ns set secure off ve /ns access add *@* " komutlarını uygulamışsınız.
Cevap 13 : /mode nick +R
Cevap 14 : /mode #kanal +iIIIIev h e l p e r yada /mode #kanal +iIIIIev h!*@* e!*@* l!*@* p!*@* e!*@* r
Cevap 15 : //cs levels #kanal set clear 0 | /cs access #kanal add MircTurk -1
Cevap 16 : " /ns set secure off " ve /ns access add *@* " komutları ile bunu sağlamış olursunuz.
Cevap 17 : " /timerMircTurk –i 0 60 /ping $me " yada " /timerMircTurk –i 0 60 /ctcp $me ping "
Cevap 18 : Mircturk kanalında; nickinde x geçen, identinde y geçen, hostundan xy geçen, eurasia.mIRCTurk.com linkinden bağlanmayan ircop ve away olmayan kullanıcıları listelemiş oluruz.
Cevap 19 : a- Nick Hiç bir kanala giriş yapmamıştır. b- Bulunmuş olduğu tüm kanallar +s veya +p kipini almıştır. c- nick "/mode nick +p " komutu ile bulunmuş olduğu kanalları gizlemiştir.
Cevap 20 : " /timer2? " komutu ile 20 ’den 29 ‘a kadar olan zamanlıyıcıları listelemiş olurusunuz.
Cevap 21 : /ban –u150 #kanal MircTurk " Kanalınızda yetkisiz bir nicke ban komutunu uyguladığınızda hem nick değişmesine, hemde konuşmasına engel koymuş olursunuz. "
Cevap 22 : /mode #kanal +f [3c#C2,5j#i2,4n]:10 Açıklama : /mode #kanal +f [4n]:10 yapmamız durumunda bir onceki +f modesile yaptığımız uygulamaların geçerli olmamasını sağlamış oluruz. Bizden istenilen eklentinin ancak bir onceki +f modesi ile yapılan parametreler ile birlikte yapılması gerekir.
Cevap 23 : /pop 0 #Eğitim Mircturk
Cevap 24 : /clearall –n yada /clear –n
Cevap 25 : /raw list >29,<31,#*,!#??????????????????????????????*
Cevap 26 : /channel #kanal
Cevap 27 : /mode #help +j 1:12
Cevap 28 : /cs help access levels
Cevap 29 : Server tarafından her kullanıcıya "ping pong ! " mesajı gönderilir. Yani server kullanıcıya Ping (ordamısın) der ve pong ! (burdayım ) yanıtını almaya çalışır. Servisler bunu her kullancıya " /raw ping nick ” yaparak sağlamış olur. "Ping pong” mesajı her 4-5 dakika arasında bir gönderilir. Ircd, bu sürede kullanıcıdan Pong yanıtını alamazsa " Ping time out " cıkış msg ile kullanıcıyı quit ettiriyor.
Cevap 30 : Kanalda Kısıtlı erişim mevcut olması durumunda, yetkisiz kişilerin kanala girip servisler tarafından atılması durumundan kaynaklanabilir. Akick Listesinde bulunan kişilerin servisler tarafından atılmasından kaynaklanabilir. Kanalın access listesinde -100 ve -999 arasında bulunan kişilerin servisler tarafından atılmasından kaynaklanabilir.
Cevap 31 : //cs set #kanal leaveops on | /cs levels #kanal dis q | /cs levels #kanal dis autoprotect | /cs levels #kanal dis autoop | /cs levels #kanal dis autohalfop | /cs levels #kanal dis autovoice
Cevap 32 : /cs set #kanal mlock +f 5:10 , /cs set #kanal mlock +f [5t]:10 ve /cs set #kanal mlock +f [5t#k]:10
Cevap 33 : /cs set #kanal secure on
Cevap 34 : Nickinizdeki bilgi satırını mircturk olarak değiştirmiş olursunuz.
Cevap 35 : //cs set #kanal mlock +i | /cs levels #kanal set invite 0 | /cs access #kanal add casper -1 "/cs invite #kanal " yaparak casper nickli kullanıcı haricinde kanala herkez giriş yapabilir. (-1) access ile casper nickli kullanıcının yetkisi kısıtlanmış olur.
Cevap 36 : /ctcp nick version komutu ile öğrenebilir.
Cevap 37 : Bilgi satırındaki ilk "*” karekterinin anlamı, CasPer nickinin hiç bir kanalda bulunmadığını yada nickine "/mode nick +p” komutunu uygulatıp, bulunmuş olduğu kanalların gözükmemesini sağlamış olmasıdır. Hr in bitişiğindeki "*” karekteri de kendisinin ircop olduğunu bildirir.
Cevap 38 : Nickinizde daha once uygulamış olduğunuz komutlardan kaynaklanabilir. Bunlar ; /ns set secure off ve /ns access add *@* komutlarıdır. Secure opsiyonu off yaparak nickinize tanımış olduğunuz access girişin aktif olmasını sağlamışsınız. Access girişindeki ident ve host kısmı sınırsız olduğu için herhangi bir ident yada host ile nickinizi sunucuya tanıtmış olduğunuzdan dolayi 10 günde bir nickinizi şifresiz ident etmiş olursunuz.
Cevap 39 : ///ns ajoin add #Mircturk | /ns ajoin add #zurna | /ns ajoin add #Muhabbet
Cevap 40 : /ns unset url
Cevap 41 : ///ns access add
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
| /cs set #ayna secure off | /ns set secure off
Cevap 42 : " //mode #MircTurk +q | /mode #MircTurk +a " yada " //mode #MircTurk q | /mode #MircTurk a " , "/mode #MircTurk +qa " şeklindeki listelemeyi yapamıyoruz. Ancak iki komut bir satırda bu işlemi gerçekleştirebiliriz.
Cevap 43 : " /who +a " komutu ile sunucuda away modunda bulunan kullanıcıların listesini alabilmeniz için, en az Sysop_ olmanız gerekir.
Cevap 44 : /who +cnuh-nu #zurna *x* *x* zurna *y* *y*
Cevap 45 : Kanal +i modunda olmasına rağmen +K kipi ile Knock komutunun kanala uygulanmasına izin verilmemiştir. Fakat -n modu ile kanal dışında bulunan kullanıcı "/msg #ankara mesaj” şeklinde belirtmiş olduğu mesaj ı kanala gönderebilir.
Cevap 46 : " /timer -o /whois Geveze " (-o parametresi ile sunucundan kopup tekrar bağlanılması durumunda bile zamanlayıcıyı aktif kılar.)
Cevap 47 : /notify RealName Heyyyyy.. RealName Kankan gelmiş..
Cevap 48 : //ignore –wt *!*@* | /ignore –wtx ???*!????*@*
Cevap 49 : Ajoin Listesine eklenebilcek Maximum kanal sayısı 20 tanedir. "/version " yaparak MAXCHANNELS=12 ve CHANLIMIT=#:12 değerleri ile bulunduğumuz sunucuda girilebilecek toplam kanal adedinin 12 olduğunu görebiliriz. Yani 20 kanalının hepsinide girememiş oluruz.
Cevap 50 : /ignore *!*@*
  Alıntı ile Cevapla

İS Reklam
eFTeLYa.NeT
Yeni Konu Aç  Cevapla

Etiketler
50 adet soru ve cevap


Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
1 Soru 3 Cevap RoJ Forum Oyunları 0 12 Ocak 2021 03:54
ilk yedi ayda 440 bin 103 adet otomobil üretildi eiNSTeiN Otomobil Dünyası 0 23 Ağustos 2020 03:46
Identifier Soru-Cevap Oyunu İS Soru - Cevap 0 27 Haziran 2020 01:00
Client Soru-Cevap Oyunu İS Soru - Cevap 0 27 Haziran 2020 00:59
IRCdaemon/Services Soru - Cevap Bölümü İS Soru - Cevap 0 27 Haziran 2020 00:57