IRCSayfası - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası  IRCSayfasi

Geri Dön   IRCSayfası - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası > Forum Dünyası > Forum Dünyasından Haberler

Forum Dünyasından Haberler Forum dünyasından tüm haberlere bu başlık altından ulaşabilirsiniz.

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Ocak 2021, 15:15   #1
Çevrimdışı
GeN
BayrakIRCSayfasiBayrak
GeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Türkiye’ye İnterneti Sevdiren 17 Unutulmaz Forum Sitesi


-- Sponsor Baglantı --Türkiye’ye İnterneti Sevdiren 17 Unutulmaz Forum Sitesi


Forum siteleri içerisinde teknoloji, telefon, oyunlar, oyun konsolları ve daha nicelerine ev sahipliği yapıyorlar. Bu şu an için normal bir durum gibi gelebilir ancak zamanında bu gibi bilgilere ulaşmanın tek yolu dergiler, internete erişimi olanlar için de forum siteleriydi.
Forum siteleri, 2000’li yıllar denince internetle ilgili akla ilk gelen oluşumlardandır. Forumlar, insanların sadece sohbet etmek için bile saatlerce başında beklediği, gelişmeleri takip etmenin en hızlı yollarından biriydi. Bu yüzden 2000’lerin sosyal medyası demek, forum siteleri için çok doğru bir yorum olacaktır.

Yıllarını forumlara vermiş okurlarımız bize hak vereceklerdir, bu platformlar çoğu internet kullanıcısı için zamanında birer aile gibiydi. Bizler de bu kültüre ait, hatta ülkemizde başı çeken bazı sitelerin de içinde bulunduğu bir liste hazırladık.

bilgisayar alınmaz bu devirde

Türkiye'nin en çok kullanılan forum siteleri (Özet Liste):
Forum TR
R10.net
KizlarSoruyor
Wardom Forum
Tahribat.com Forum
Metin2 Türkiye Forum
OGame TR Forum
Nttgame Knight Online Forum
Strategyturk Oyun Forum
Steam Topluluğu
Film Fabrikası
DiziFilm.com Forum
CHIP Online Forum
Technopat Sosyal
Donanım Haber Forum
WMaracı Forum
PCnet Forum
İnternet ve teknoloji konulu forum siteleri:
CHIP Online Forum
chip online

Aktif üye sayısı: 300,369
Konu sayısı: 90,521
CHIP, Almanya’da kurulmuş, bilgisayar ve iletişim üzerine yayın yapan bir dergi olarak hayatına 1978 yılının Eylül ayında başladı. Şubat 1996 yılında ise Türkiye’de satılmaya başlanan dergi, CHIP Online Forum olarak da uzun süredir hizmet veriyor. Forum, zamanla hayata dair bir çok alanda konuya ev sahipliği yapmaya da başladı.

Technopat Sosyal
technopat

Kuruluş yılı: 2012
Aktif üye sayısı: 245,617
Konu sayısı: 718,093
Technopat Sosyal, ismine yaraşır bir şekilde teknik konularda zengin bir arşive sahip. Bunun yanında, bilgisayar önerisi, oyun önerisi ve kulaklık önerisi gibi konular da mevcut. İnsanlar birbirleriyle teknolojik olsun ya da olmasın birbirleriyle sık sık fikir alışverişine giriyor. Tabii ki konu dışı yapılan sohbetler de bu fikir alışverişlerine dahil.

Donanım Haber Forum
forum donanimhaber

Kuruluş yılı: 1999
Aktif üye sayısı: 2,061,132
Konu sayısı: 10,469,455
Forum DH kısatlması ile de karşımıza çıkan Donanım Haber Forum, an itibarıyla Avrupa’nın en büyük donanım platformlarından biri. Türkiye’nin de en köklü teknoloji forumları arasında yerini koruyor. Platform içerisinde sık sık ikinci el ürün alışverişi, teknoloji markaları tarafından yapılan kampanyalar ve gündeme dair konular açılıyor.

WMaracı Forum
wmaracı

Kuruluş yılı: 2010
Aktif üye sayısı: 100,840
Konu sayısı: 378,941
Eskiden referans aracılığıyla üye kabul eden WMaracı, tasarım olarak eski tip forumları yaşatıyor. Oldukça sade, görsel kaygı taşımayan ve amaca yönelik bir platform. Sadeliğinin yanında kullanışlı olması da en büyük artılarından biri. İçerisinde internet, programlama ve grafik tasarım konularında bilgilendirici konular bulunuyor.

PCnet Forum
pcnet

Kuruluş yılı: 2002
Aktif üye sayısı: 180,031
Konu sayısı: 220,850
PCNet, forumunun yanı sıra 2016 yılına kadar dergi ile de yayın hayatını sürdürüyordu. Sonrasında internet yayıncılığının yaygınlaşması üzerine dergi çıkarmaya son verdi. Şimdilerde ise uzun yıllardır süregelen forum ile kullanıcılarına destek vermeye devam ediyor. Forumda oyunlarla, teknolojiyle, donanımla, yazılımla ve internetle alakalı oldukça zengin sekmeler mevcut.

Sinema konulu forum siteleri:
Film Fabrikası
film fabrikası

Aktif üye sayısı: 6,913
Konu sayısı: 15,924
Film Fabrikası, içerisinde düşük bütçeli kıas filmlere yer veren bir site. Sitenin forum kısmında ise genellikle film yapımına ait başlıklar var. Bu başlıkların yanı sıra uzun ve kısa metraj filmlerle alakalı tartışmalar yapabileceğiniz bölümler de mevcut.

DiziFilm.com Forum
dizifilm

Aktif üye sayısı: 357,638
Konu sayısı: 467,843
DiziFilm.com forumları, bugüne kadar Türkiye topraklarında çekilmiş neredeyse bütün diziler hakkında bölüm yorumlarına ev sahipliği yapıyor. Güncel dizilerin de kendilerine ait başlıkları var. Sadece diziler değil, filmlerle ilgili de konular var. Örneğin sadece Sinema konusunun içerisinde 120,000’i aşkın mesaj bulunuyor.

Yaşam kategorisindeki forum siteleri:
Forum TR
forumtr

Kuruluş Yılı: 2004
Aktif üye sayısı: 5,006,493
Konu sayısı: 8,123,294
Forum TR, uzun yıllık bir geçmişe sahip olduğu için oldukça sağlam bir arşive sahip. Böyle bir arşiv tabii ki de sadece uzun senelerdir yayında olmaya bağlanamaz. İçerisinde bulunan çok çeşitli konu başlıkları, bu duruma doğrudan etkili. Forumda bulabileceğiniz başlıklar arasında okul, hukuk, sağlık, aşk ve genel kültürün yanı sıra, teknolojiye ait sayısız paylaşım da bulunuyor.

R10.net
r10.net

Kuruluş yılı: 2005
Aktif üye sayısı: 100,172
Konu sayısı: 2,000,223
R10.net için tam anlamıyla bir sosyal medya karışımı diyebiliriz. İçerisinde açmak istediği için domain adresi arayanlardan tutun, uygulama geliştirmek için fikir arayanlara kadar birçok farklı üye bulunuyor. Forum kültürü içinde eski olmasına rağmen modern görünüş kullanmayı seçen nadir seçeneklerden.

KizlarSoruyor
kızlar soruyor

Kuruluş yılı: 2011
Aktif üye sayısı: 100,000+
KızlarSoruyor özellikle hakkında çekilen videolarla adeta bir fenomen haline geldi. Forum dendiği zaman akla ilk gelecek sitelerden olmasa da bir forumdaymış havası yaratan soru-cevap mekaniğine sahip olması da listemizde yer alma sebebi. Sitede paylaşılan içerikler de adından da anlaşılabileceği üzere daha çok kadınlara yönelik.

Wardom Forum
wardom

Kuruluş yılı: 1998
Aktif üye sayısı: 704,670
Konu sayısı: 550,169
Wardom Forum, aslında bir forumdan daha çok sözlüğe benzeyen bir tasarıma sahip. İçerisinde ilgi çekebilecek birtakım paylaşımlar, her üyenin kendi isteği doğrultusunda herhangi bir konuda açabileceği başlıklar bulunuyor. Bu yüzden belli bir konu üzerine değil, hayata dair her şeye değinilebilen bir platform.

Tahribat.com Forum
tahribat.com

Kuruluş yılı: 2001
Aktif üye sayısı: 26,907
Konu sayısı: 201,321
Tahribat.com forumları ilk bakışta yazılımcılar ve grafikerler için bir platformmuş gibi görünüyor. Ancak konular arasında gezinmeye başlanıldığı zaman e-kitaplar, müzik, filmler ve bilim hakkında da zengin bir kitaplığa sahip olduğu anlaşılıyor. Tasarım olarak da 2000’li yılların sonlarını anımsatan bir havası var.

Oyun konulu forum siteleri:
Metin2 Türkiye Forum
metin2 forum

Aktif üye sayısı: 32,324
Konu sayısı: 34,903
Yılların efsanesi Metin2, dağıtımcısı Gameforge tarafından açılmış bir foruma sahip. Forumun dil seçenekleri arasında her ne kadar yalnızca Almanca ve İngilizce bulunuyor olsa da Türkiye’den bağlanıldığı zaman Türkçe içerikler karşınıza çıkıyor. Forum içerisinde oyun hakkında sorular, tavsiyeler, fan çalışmaları gibi içerikler mevcut.

OGame TR Forum
ogame forum

Aktif üye sayısı: 5,037
Konu sayısı: 16,107
OGame de tıpkı Metin2 gibi Gameforge tarafından açılmış bir foruma sahip. Ancak bir fark var. OGame’in forumunda dil seçenekleri arasında Türkçe bulunuyor. Site içerisinde OGame’de bulunan farklı evrenlerin kendilerine ait başlıkları var. O başlıklar arasında savaşlar ve ticaret gibi konular bulunuyor. Dilerseniz yalnızca sohbet etmek için kullanabileceğiniz bir başlık da mevcut.

Nttgame Knight Online Forum
knight online forum

Kuruluş yılı: 2013
Aktif üye sayısı: 2,042,795
Konu sayısı: 416,007
Knight Online, Nttgame tarafından kurulmuş, dünya çapında tüm oyuncuları bir araya getiren bir foruma sahip. Aktif üye sayısının bu kadar fazla olmasının sebeplerinden biri de bu. Türk topluluğu sayfasına girildiği zaman oyun içi rehberi, oyuncu mahkemeleri ve tüm sunucular için açılmış farklı başlıkları incelemek mümkün.

Strategyturk Oyun Forum
strategyturk

Kuruluş yılı: 2002
Aktif üye sayısı: 4,915
Konu sayısı: 12,085
Strategyturk, strateji oyunları konusunda Türkiye’de bulunan en geniş kapsamlı içeriklere sahip olan sitelerden biri. Sitenin forumunda ise “Oyun Forum” isimli bir kısım var. Sitenin en aktif başlığı da bu. Burada oyun dünyasından gelişmelerden haberdar olup, tartışmalara katılabiliyorsunuz. Üstelik forumda konuşulan oyunlar yalnızca strateji oyunları değil.

Steam Topluluğu
steam topluluk

Kuruluş yılı: 2007
Aktif üye sayısı: Aylık 90 milyonu aşkın kullanıcı
Steam Topluluğu için, 2003 yılında kurulan Steam’in, 2007 yılında beta olarak başlatılmış bir forumu demek yanlış olmaz. Steam bildiğiniz üzere şu anda dünya üzerinde bulunan en büyük oyun platformu. Böyle bir platformun topluluğu ise doğal olarak oldukça zengin. Atölye içerikleri, fan çalışmaları, sorular ve rehberlere ulaşmak da oldukça kolay.

Böylelikle Türkiye’de oldukça geniş bir kitleye sahip forum kültürünün öne çıkan sitelerini paylaştığımız yazımızın sonuna gelmiş olduk. Sizin de aklınıza gelen, uzun süredir kullandığınız köklü forumlar varsa bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 signatures.
  Alıntı ile Cevapla

İS Reklam
eFTeLYa.NeT
Yeni Konu Aç  Cevapla

Etiketler
türkiye’ye interneti sevdiren 17 unutulmaz forum sitesi


Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bedava Web Sitesi Özellikleri yada Ücretsiz Web Sitesi GeN Web Site Tanıtımı 0 15 Temmuz 2020 06:33
Forum Sitesi Kurmak İçin En İyi Yazılım GeN vBulletin ve Seo 0 07 Temmuz 2020 22:34
Kurumsal web sitesi ile e ticaret web sitesi arasında ilişki nedir GeN Web Sitelerinden Son Haberler 0 03 Temmuz 2020 06:11
IS - Forum Kuralları İS Forum Kuralları! 0 26 Haziran 2020 23:50
Forum Nedir? Maddeler Halinde Forum Özellikleri Nelerdir? GeN Forum Dünyasından Haberler 0 26 Haziran 2020 17:19