IRCSayfasi - mIRCDunyasi, mIRCForumlari, mIRCRehberi   IRCSayfasi

Geri Dön   IRCSayfasi - mIRCDunyasi, mIRCForumlari, mIRCRehberi > Bilim Ve Teknoloji > Bilim Dünyası > Bilim Haberleri

Bilim Haberleri Bilim Hakkında Herşey

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Şubat 2021, 01:59   #1
Çevrimdışı
Kuantum Dolanıklık Yasası


-- Sponsor Baglantı --Kuantum Dolanıklık Yasası


[Sadece üyelerimiz linkleri görebilir.. Üye olmak için tıklayın...]

Kuantum dolanıklık yasası ilk defa 1935 yılında Avustralyalı fizikçi Schödinger tarafından ortaya atılmıştır. Aslında 1395 yıllarında bazı önemli fizikçilerden olan Albert Einstein “Kuantum Dolanıklık Yasasına” çok sıcak bakmamaktadır. Fakat 1980 yılı ve sonrasında yapılan deneyler sonucunda kuantum dolanıklık yasası kanıtlanmıştır. Günümüzde bu yasa teknolojide kullanılmaktadır. Örneğin; Kuantum bilgisayarlarında bu yasa kullanılmaktadır.

Kuantum Dolanıklılığı Nedir?
Aynı anda yaratılan ya da kaynağı aynı olan ve eş zamanlı iki nesne birbirleriyle dolanıklık halinde olmaktadır. Yani bu iki nesne aslında birbirleriyle sürekli etkileşim içerisindedir. (Ancak burası önemli, iki nesnenin aynı anda kaynaktan çıkması gerekiyor) Örnek verecek olursak: bir kaynaktan iki adet elektron parçacığı fırlatıldı bu parçacıklar farklı pozisyonlarda olmakla birlikte kendi etraflarında tam tamına zıt olsunlar. Bu oluşuma rağmen bu iki elektron parçacığından birine etkide bulunulduğu sırada aynı an içerisinde diğer parçacık da etkileşim altına girmektedir.

Yani farz edelim ki bu iki parçacık bir kaynaktan çıktı birbirlerinden iki metre boyunca uzaklaştılar bu iki elektron parçacığından herhangi birine bir etkide bulunduğunuzda yani yönünü değiştirdiğiniz zaman aynı anda hiç etkilenmediği halde diğer elektron parçacığı da aynı şekilde yönünü değiştirecektir. Burada önemli olan kısım, arasında hiçbir mesafe olmadan bunu yapabilmesidir. Daha net anlamanız için açık bir örnek daha verecek olursak. Konumunuz Dünya’nın ortası yani ekvator olsun, ekvatordan fırlattığınız elektron parçasının bir tanesi kuzey kutbuna, diğerini ise güney kutbuna gönderdiniz zaman bile bu durum aynı olacaktır. Bir parçacığın yönü değiştiği zaman diğer parçacığın da yönü değişecektir. Hatta bunu daha ileri boyuta taşıyalım. Mesela bir elektron parçacığını uzayın sağ tarafında olan bir boşluğa bırakın kat trilyonlarca mesafe yol alsa dahi diğer parçacıkt da aynı şekilde kat trilyonlarca mesafeden yönünü değiştirecektir. Mükemmel değil mi? Bu durum aslında moleküler düzeyde gerçekleşmektedir.

Bu Elektronlar Nasıl Aynı Anda Hareket Eder ve Bilime Olan Katkısı Nedir?
Bu yasanın bilim insanları tarafından iki adet açıklanabilir özelliği vardır:

Teori 1

Bu iki elektron parçacığı aynı anda oluşturulan parçacıklar arasında bizim yani insanların henüz gözlemleyemediği, algılayamadığı şekilde bir enerji bağı bulunmaktadır. Bu enerji bağı sayesinde parçacıklar ışık hızından çok daha yüksek bir hızda haberleşebiliyorlar. (Ancak görecelik kanununa göre ışık hızından hızlı olan hiçbir şey yoktur) İşte asıl sır burada saklı. Bizim de farkında olmadığımız aslında iki cismin arasında ışık hızından daha hızlı bir fark olduğu söz konusudur, ancak tabi ki bu bilim insanları tarafından ortaya atılan bir teori. Bilim insanlarına göre bu yasadan yararlanılarak insanların da fark edemediği ışık hızından daha hızlı araçlar oluşturulabilinir. (Belki de uzaylılar böyle hareket ediyordur) Evrenin bir ucundan diğer ucuna görüntü, veri, sesleri aynı anda gönderebiliriz. Hatta canlıları bile bu sistemi çözdükten sonra evrenin herhangi bir tarafına gönderebiliriz. Yani ışınlayabiliriz. Mesela dev uzay gemisini sadece birkaç saniye içerİsinde Samanyolu galaksisine en yakın galaksi olan Andromeda galaksisine saniyeler içerİsinde ışınlayabiliriz. Tabi ki bunlar bilim insanları tarafından oluşturulan varsayımlardır. Kesinlik oluşturmamaktadır ancak hayali bile güzeldir.

Teori 2

Bu taraftaki bilim insanları birinci teorideki bilim insanlarına göre bana daha mantıklı gözükmektedir. Bu elektron parçacıkları aslında sadece bir illüzyondan ibarettir. Çünkü dolanık olan şey o iki parça değildir. Aslında evrende her şey birbirine dolanıktır. Evrendeki bütün galaksiler, gezegenler, canlılar, dünya, okyanuslar, ağaçlar vb. bütün her şey aslında birbirlerinden ayrı değillerdir. Biz ayrı oluşumları nesneleri gördüğümüz zaman bunların tamamı aslında fiziksel bir illüzyondan ibarettir. Aslında her şey bir zamanlar sadece bir noktaydı. (Yani burada anlatılmak istenen şey Büyük Patlama Teorisi ) Big Bang teorisi birçok çalışmayla kanıtlandığı için bir zamanlar (tahminen 13,5 milyar önce) evrendeki her şey tek bir noktadan ibaretti. Daha sonra ise nedeni halen daha açıklanamayan büyük patlama nedeniyle herkes başka yöne savruldu. Ancak bu savrulma aramızdaki bağı koparmadı. Yani 2. teoriyi savunan bilim insanları için kuantum dolanıklığı yasası aslında büyük patlama teorisinin de en büyük kanıtlarından bir tanesidir. Her ne kadar farklı cisimler farklı bölümlere ayrılsa da mesela bazı şeyler enerjiye dönüşürken, bazı şeyler ısıya, bazı şeyler maddeye, radyo dalgalarına, ışığa dönüşmüştür. Aslında hepimiz o tek noktanın birer açılımlarıyız. Bu nedenle parçacıkların etkileşime girmeleri fiziksel olarak gayet normaldir.

Konuyu kesmemek ve bölmemek için hiçbir ayrıntısını atlamadan sizlere anlatmaya çalıştım. Ancak konu çok beyin yaktığından dolayı özetlemek gerekirse; Aynı kaynaktan çıkan bir elektron veya proton parçacığı farklı pozisyonlarda, farklı şekillerde olsalar bile bir tarafta oluşan bir durumu aynı anda diğer tarafta da gözlemleyebiliriz. Ancak kaynaktan aynı anda çıkmaları koşuluyla. Bu sebeple iki parçacığın davranışları aynı olacaktır ve bu parçacıkların arasındaki mesafenin uzaklığı hiç önemli değildir. İşte buna bilim insanları “Kuantum Dolanıklılık Yasası” demektedir.
  Alıntı ile Cevapla

İS Reklam
eFTeLYa.NeT
Yeni Konu Aç  Cevapla

Etiketler
kuantum dolanıklık yasası


Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dünyanın En Güçlü Kuantum Bilgisayarının Oluşturulduğu Açıklandı GeN Bilgisayar Dünyası 0 10 Eylül 2020 10:25
Kuantum Bilgisayar Teknolojisini Değiştirecek Bir Buluş Gerçekleştirildi GeN Bilgisayar Dünyası 0 10 Eylül 2020 10:25
Kuantum Bilgisayar ile 69 Bin Bitcoin Kazabilmek Mümkün mü? GeN Bilgisayar Dünyası 0 10 Eylül 2020 10:24
CHP, sosyal medya yasası için AYM'ye gidecek GeN Güncel ve Son Dakika Haberler 0 30 Temmuz 2020 06:32
'Neredeyse Hacklenemeyen' Kuantum İnternetin Detayları Paylaşıldı GeN İnternet Dünyası 0 29 Temmuz 2020 14:54